Pühapäev, 17. mai

Tere kevadet!

Edinburgh on ka nüüd lõhnav ja roheline, mis sest, et ilmad on endiselt tihtipeale tuulised ja märjad. Oliver harjub nüüd uue tööga, kus ta on praeguseks juba kaks nädalat käinud, ning Ülle jätkab oma uurimistööga endises rütmis. Kuskil hinges on suveootus, kuigi tegelikult teame ette, et see suvi möödub meie mõlema jaoks töiselt ning ausalt öelda ei ole ka Šoti suvi pooltki nii soe ja päikseline kui Eesti oma. Eile aga otsustasime oma konte sirutada väikese linnatuuriga. Jalutasime Calton Hill’i juurde ja uudistasime vanu surnuaedu, mis on rajatud künka otsa ja nõlvadele. Pani mõtlema, et huvitav kelle mõte oli kunagi omal ajal rajada sellise hunnitu vaatega nõlvadele just surnuaed – kuigi eks tollal hinnati hauatagust elu ka kindlasti kõrgemalt kui tänapäeval. Vaade Edinburghi linnasüdamele ja Arthuri Istmele oli tõesti ilus – meie retke takistas vaid 5-minutiline padukas, mis suutis meid pealaest jalatallani märjaks kasta veel enne, kui Ülle oli jõudnud kotist vihmavarju välja otsida ja selle lahti teha. Selleks hetkeks, kui vihmavari välja sai, jäi ka vihm üle ning paar minutit hiljem oli päike juba väljas. Selline see meie Šoti ilmataat ongi.

Calton Hill'i vanas surnuaias, taamal Edinburghi kesklinna siluett

Calton Hill’i vanas surnuaias, taamal Edinburghi kesklinna siluett

Surnuaias

Surnuaias

Seal vist elas hauakaevaja

Seal vist elas hauakaevaja

Vaade Calton Hill'i tipule surnuaiast

Vaade Calton Hill’i tipule surnuaiast

Taamal Arturi Iste

Taamal Arturi Iste

Ja lisaks paistab taustal ka Holyroodi palee

Ja lisaks paistab taustal ka Holyroodi palee

Paari minutiga oli päike juba välja tulnud ja taevas sinine

Paari minutiga oli päike juba välja tulnud ja taevas sinine

Hiljem jalutasime mööda ühe surnuaia nõlva alla vanalinna ja leidsime end Holyroodi kuninga(nna)lossi juurest. See palee on Briti kuninganna ametlik residents Šotimaal, kuigi reaalselt viibib ta seal harva. Sisse me seekord ei läinud (jätsime tulevikuks), kuigi nägime läbi aia kohalikku vahtkonnavahetust. Seejärel otsustasime mööda Kuninglikku Miili üles lossi juurde kõndida. Kuninglik Miil on pikk (1 miili pikkune, nagu nimigi viitab) tänav, mis viib ülevalt künka otsast Edinburghi lossi juurest alla Holyroodi palee juurde. Meie jalutuskäigu ajale sattus ka mingi paraad, mille otstarvet või eesmärki me ei suutnud tuvastada – orkester koos ülikondades meestega kõmpisid rahulikult ja uhkelt mööda Miili palee suunas. Lasime neil rahus mööduda ja jätkasime teekonda ülesmäge. Vahepeal põikasime sisse kohalikku linnamuuseumi, kus uudistasime Edinburghi ajalugu. Näiteks kas teadsite, et Edinburghi kutsutakse mõnikord “esimeseks Manhattaniks”, sest juba keskajal ehitati siia oma aja mõttes tõelised kõrghooned – mõned kuni 10kordsed ja neid võib siiani vanalinnas silmata.

Piilusime vahtkonnavahetust Holyroodi palee ees

Piilusime vahtkonnavahetust Holyroodi palee ees

Kuningliku Miili peal

Kuningliku Miili peal

Kui me muuseumiga lõpetasime, olid meil kõhud juba korralikult tühjad ning tegime väikse kõhukinnituse burgeri ja selle aasta esimese (väli)jäätisega. Burgeri puhul oli õigemini tegu suitsutatud-küpsetatud-ribastatud notsuliha ja haggisega saiakese vahel hästi maitsva ja tilkuva kastmega. Laupäeva puhul oli linnas ka selline turu-laadne üritus (kuigi siinsed “turud” on rohkem turistidele suunatud kui igapäevase kraami ostmiseks), kust haarasime kaasa väikse koguse kirsse. Kirsid olid ka selle aasta esimesed. Lõpuks, kõhud täis ja meel rõõmus, lonkisime kodu poole ja ülejäänud nädalavahetus möödus rahulikult ja koduselt. Eks järgmine nädalavahetus jälle!

O ja Ü

Advertisements
Categories: Uncategorized | Tags: | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: