Pühapäev, 11. mai

Kevadises Edinburghis kulgeb kõik endistviisi. Päevad mööduvad kiirelt. Oliver projekteerib norrakatele maavärinakindlaid maju ning Ülle valmistub vaikselt kuu lõpus toimuvaks atesteerimiseks, kus otsustatakse, kas ta on aasta jooksul piisavalt edasiminekut teinud, et teda lasta doktorantuuri teisele aastale. Esialgne prognoos on hea ning tõenäoliselt midagi hullu see endast ei kujuta. Küll aga tuleb selleks ürituseks igasuguseid lisadokumente esitada (doktoritöö esimese peatüki mustand, aruanne Rumeenia käigust, edasiste tööde kava jne), mille koostamine on omajagu aega võtnud. Kui see kohustus möödas, peab juba hakkama valmistuma teiseks (ja loodetavasti viimaseks) Rumeenia reisiks, mis toimub juuni keskel. Pärast seda hakkamegi juba peagi pakkima, et juuli keskel Eestisse puhkama tulla.

Eile oli üks väga vihmane laupäev, aga kuna tahtsime natukeseks majast välja saada, otsisime välja sellise sihtkoha, kus väljas kallav vihm ei oleks probleemiks. Läks lausa nii hästi, et saime bussiga peaaegu et uksest ukseni. Paik ise oli Gilmerton Cove. See asub ühes Edinburghi äärelinnas, bussiga sõitsime sinna umbes 45 minutit. Tänavalt nägime madalat vana maja, millel asuv silt kuulutas, et oleme õiges kohas. Uksest sisenedes jõudsime väikesesse pimedasse ruumi, kus peale meie oli veel käputäis inimesi. Seejärel anti meile kõigile punased kiivrid ning juhatati tagaruumi ja trepist alla. Seinad muutusid sujuvalt kaljuks. Õhk läks külmaks ja niiskeks. Ühtäkki olime vanas, kivist välja uuristatud koopas –  käikude ja ruumide rägastikus, mida siiamaani ümbritseb väga palju teadmatust ja salapära.

Kohalik giid juhatas meid läbi erinevate käikude ja väikeste ruumide (mida oli kokku umbes kümme) ja jutustas põhjalikult selle koha ajaloost (või vähemalt nii paljut, kui selle kohta teada oli). Seal oli mitu ruumi, kus olid justkui kivist välja raiutud pingid ja lauad. Nii palju on teada, et 18. sajandil käisid kohalikud siin salaja pühapäeviti alkoholi tarbimas (mis tol ajal kiriku poolt keelatud oli). Tollased külalised on kivist lauale jätnud oma initsiaale ja muudki grafitit (kaasa arvatud mõned Vabamüürlaste sümbolid).  Samuti arvatakse, et umbes samal ajal kasutasid koobast peidupaigana ka kiriku poolt tagakiusatud ning teiste lugude järgi olevat koobas maa-aluste käikudega ühendatud nii Roslini kabeliga kui Craigmillar’i lossiga (kus me mõlemas käinud oleme ja millest ka blogis juttu on olnud), mis asuvad kõigest mõne miili kaugusel. Ka meie nägime ühe sellise käigu sissepääsu, mis koopast algas, aga see oli vaid paar meetrit pikk ning ülejäänud osa oli sisse täidetud. Samuti oli ühes koopaosas veel üks suur avaus, mis oli kividega ära täidetud – giid rääkis, et selle taga olevat tõenäoliselt veel üks ruum, kuid kuna see asub täpselt ristmiku all (ühest kohast paistis “laest” lausa üleval oleva asfaldi alumist kihti), olevat selle käigu puhastamine hetkel liiga ohtlik.

Selle koha tegelik salapära ja põnevus tulebki sellest, et tegelikult keegi ei tea, kes või millal või milleks selle koopa rajas. Kõikidel seintel on näha ühesuguseid tööriistajälgi, mis olevat liiga primitiivsed, et neid oleks võinud kasutada 18. sajandil, mil esimesed kirjalikud allikad selle koopa kohta ilmusid. Siis kuulus selle koha peal asuv maja ühele kohalikule mehele, kes enda sõnul oli selle ise viie aastaga valmis teinud, et oma perega seal elada. Kuid enamik asjatundjaid on praeguseks arvamusel, et vaevalt jõudis üks mees selle koha viie aastaga kivist välja raiuda, ning tõenäoliselt ta lihtsalt ühel päeval avastas selle oma maja alt (mitmes koopa ruumis olid nö. tuulutusšahtid, mis võisid olla mõeldud valguse või õhu sisse laskmiseks). Mõned arvavad, et koobastik võib olla ligi 1000 aastat vana, kuigi pole ühtegi võimalust selle tegelikku vanust teada saada, sest hilisemate perioodide asustus pühkis tõenäoliselt kõik võimalikud varasemad jäljed ära. Samuti on ebatõenäoline, et see koht rajati algselt elamiseks – seal on külm, pime ja niiske ning on vaid üksikud jäljed tuletegemisest (tahmakahjustused) – ilma korraliku valgus- ja soojusallikata oleks seal regulaarne elamine võimatu. Arvatakse ka, et võibolla oli tegu iidse pühakoja või kultuspaigaga, sest mõned “lauad” meenutavat ohvrialtareid.

Igatahes oli see väga põnev ja huvitav koht, hoolimata sellest (või just seetõttu), et seda ümbritseb nii palju teadmatust. Kokku kestis meie käik sinna vaid tund aega (45 minutit ekskursiooni ja siis veel natuke aega, et ise ringi vaadata), kuid see-eest saime tagasiteel bussis pikalt arutada selle üle, millal või milleks siis meie arvates see koht rajati. Tõtt-öelda ei suutnud ka meie midagi paremat välja mõelda ning pidime leppima tõsiasjaga, et mõned asjad ongi mõeldud jääma mõistatuseks.

Üks koobaste ruumidest - seda kohta peavad mõned kaminaks (kuigi sel ei ole korralikku korstent või lõõri), mõned aga lihtsalt istumisnurgaks

Üks koobaste ruumidest – seda kohta peavad mõned kaminaks (kuigi sel ei ole korralikku korstent või lõõri), mõned aga lihtsalt istumisnurgaks

Seda lauda peavad mõned ohvrialtariks, teised aga (mitte-väga-mugavaks) voodiks

Seda lauda peavad mõned ohvrialtariks, teised aga (mitte-väga-mugavaks) voodiks

Oliver kivist laua taga kivist pingi peal kivist toas

Oliver kivist laua taga kivist pingi peal kivist toas

Ja Ülle ka. Taustal kiviseinal on näha tööriistajälgi, millega vaevaliselt see koobas kivist välja raiuti

Ja Ülle ka. Taustal kiviseinal on näha tööriistajälgi, millega vaevaliselt see koobas kivist välja raiuti

Üks koobastiku peamistest ruumidest, ääres pingid ja keskel laud, millel on lisaks "kausile" erinevaid kritseldusi kraabitud

Üks koobastiku peamistest ruumidest, ääres pingid ja keskel laud, millel on lisaks “kausile” erinevaid kritseldusi kraabitud

Kuna koobastes oli üsna pime ja võrdlemisi kitsas, ei anna ka pildid väga hästi koha õiget olemust edasi. Kui kedagi rohkem huvitab, siis siit lehelt (http://rosslyntours.co.uk/sample-page/#all/1/grid) näeb veidi paremaid pilte ja ka koopa plaani.

 

O ja Ü

Advertisements
Categories: Uncategorized | Tags: , | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: