Neljapäev, 5. september

Oh, kooliaeg, oh, kooliaeg! Neljapäeval sai Ülle uus koolitee mitteametliku alguse. Tegelikult alguseks on seda ehk veidi palju kutsutud. Täpsem termin võiks olla siis esmane tutvumine. Esmase tutvumise raames pidi Ülle kokku saama oma uue juhendajaga oma uues õppehoones. Arheoloogia osakond asub täitsa kesklinnas, ühes Edinburghi ülikooli linnakutest. Linnak ei ole vist taaskord täitsa õige sõna – pigem on tegu ühe väljakuga ja selle väljaku ümber on koondunud trobikond ülikooliga seotud hooneid. Ühes eriti uhke ja vana maja ühes tiivas asuski Ülle sihtkoht. Sinna jõudmiseks pidi minema läbi maja sisehoovi ja oli hästi tähtis, et sisehoovist tuleks kindlasti siseneda õige ukse kaudu, sest iga uks viis erinevasse osakonda. Õnneks olid sildid seal tasemel ja ära eksimist karta ei olnud.

Arheoloogia osakond ise oli ka väga muljetavaldav – läbi viie korruse (Tartus näiteks oli meie päralt ainult üks koridor), kuigi tõtt-öelda jagati seda hooneosa koos klassikute ja teiste ajaloolastega. Kõik oli ühtaegu väga moodne (uksed käisid kaardiga), aga samas väga ajalootruult ja maitsekalt renoveeritud (nagu hiljem selgus oldi sinna hoonesse kolitud alles mõned aastad tagasi). Igal korrusel olid eraldi loengusaalid ja ruumid iseseisvaks töötamiseks. Uste kõrval ei olnud siltide peal kirjas, mis loengud siin mis päeval on, vaid seda infot edastasid suured ekraanid. Arvutiklassides olid arvutid laua sees peidus, s.t. arvuti kasutamiseks pidid sa selle sõna otseses mõttes laua seest välja (üles) tõmbama. Oli ka hubane raamatukogu läbi kahe korruse, kus oli palju mugavaid tugitoole. Ja igal korrusel olid eraldi väiksed kööginurgad, koos mikrolaineahju, külmkapi ja kohvimasinaga. Ühesõnaga seal majas oldi kõigele mõeldud ja paremat õppekeskkonda oleks raske soovidagi.

Muidugi otseselt õppimise pärast väga muret tundma ei pea. Nagu uus juhendaja selgeks tegi, siis Ülle kui doktorandi töö on teha oma uurimistööd, ning sellised asjad nagu loengutes käimine ja eksamite sooritamine ei kuulu üldse päevaplaani. Ühtegi kohustuslikku ainet ei ole, kuigi soovi korral võib käia mõnes loengus niisama kuulamas, kui õppejõud lubab. Alguses tekitas see uudis veidi pettumust, sest siinsed loengud oleksid kindlasti väga põnevad (ja ilmselt ka hoopis teisel tasemel kui Eestis). Kuid vaikselt hakkab ka kohale jõudma arusaam, et põhjusega ei ole doktorantidele loenguid ette nähtud. Uus juhendaja selgitas lühidalt, milline esimene õppeaasta umbes peaks välja nägema, ning see hõlmas suurtes kogustes uurimistöö tegemist raamatukogus, laboris viibimist ning tõenäoliselt uuel aastal ka koos juhendajaga välismaale sõitmist, et oma uurimistöö jaoks proove koguda. Igav kindlasti ei hakka.

Mis puutub veel juhendajasse endasse, siis oli tegu küll üsna arhetüüpse arheoloogiga (ainult habe oli puudu) – tema kabinet oli pikk, kitsas ruum, mis oli põrandast laeni täis karpe; ta ütles, et töötab peaaegu alati kodust ja kui tal ongi ülikooli asja, siis tõenäolisemalt võib teda oma kabineti asemel leida hoopis kohalikust Starbucksist tassi kohvi tagant (ka sellel esimesel kohtumisel viis ta Ülle Starbucksi kohvi jooma – kuigi tõe huvides tuleb ära mainida, et Ülle jõi teed, mitte kohvi); ta ei oma autot ja ta ei vaata telekat ning temaga esimest korda ühendust võttes avaldas ta imestust selle üle, et kuidas juba september kätte on jõudnud. Ta oli väga jutukas ja sõbralik, kuigi tema sõbralikkus võis samahästi olla ka pelgalt viisakus. Aga see vist ongi brittidele väga omane, et nad naeratavad ja on pealtnäha väga abivalmid, aga nende käitumine ei pruugi alati olla tingitud nende siirast soovist sind aidata, vaid pigem nende maast-madalast pähe taotud käitumisetiketist.

See selleks, aga üldmulje oli kogu korraldusest väga hea. Juhendaja (Clive oli ta nimi) tutvustas veel Üllele paari inimest osakonnas ning tegi kiire ekskursiooni õppehoones, enne kui ta pidi juba järgmisele kohtumisele kiirustama. Järgmisel või ülejärgmisel nädalal ootab ees ka veidi ametlikum kohtumine, kuhu peaks tulema ka teine kaasjuhendaja, ning ka igasugused administratiivsed toimingud ja matrikuleerimised jäävad uut nädalat ootama. Pühapäeval toimub ülikoolis ka nö. Rahvusvaheline päev, kuhu on oodatud kõik uued välistudengid, nii et loodetavasti õnnestub seal ka ära käia ja uut-põnevat avastada. Esimene käik on igatahes sisse lükatud.

O ja Ü

Advertisements
Categories: Uncategorized | Tags: | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “Neljapäev, 5. september

  1. Edu ning uut ja põnevat, Ülle! 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: